Prethodna dva dana smo svjedoci stotina požara koji su izazvani nemarom i neodgovornošću pojedinaca širom Crne Gore. Najugroženija su bila područja oko Danilovgrada, Žabljaka i Gusinja gdje su brojni požari zahvatili velike površine. Prvi proljećni vikend sa lijepim vremenom i mi imamo stotine požara širom Crne Gore, a da niko za to nije odgovarao, čime se šalje poruka da ova država nije sposobna da spriječi uništavanje njenih prirodnih resursa.
Juče smo čuli najavu Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera da će predvidjeti u Prijedlogu zakona o zaštiti prirode uvođenje strogih kazni za čišćenje livada paljenjem, jer ovakvi postupci izazivaju ogromnu štetu prirodnom okruženju, što svakako podržavamo.
Međutim, želimo ukazati i podsjetiti nadležne da i sada postoje zakonom propisane kaznene mjere koje niko u ovoj državi ne pominje i ne primjenjuje, jer da ih primjenjuje mi ne bismo u jednom vikendu imali na stotine požara van kontrole širom Crne Gore.
Najave novih kaznenih mjera koje će tek biti usvojene u zakonskoj proceduri smanjuju pritisak i odgovornost sa nadležnih za primjenu postojećih zakonskih propisa i skreću pažnju sa postojećih mogućnosti. Znamo da u Crnoj Gori usvajanje zakona traje i po nekoliko godina, pa će, sve su prilike, i donošenje novog Zakon o zaštiti prirode na kojem se radi već 4 godine još trajati. Za to vrijeme odgovorni za izazivanje požara ne mogu i ne smiju ostati nekažnjeni.
NVO Green Home poziva Direkciju za inspekcijski nadzor Direktorata za zaštitu i spašavanje da u skladu sa svojim nadležnostima intenzivira primjenu kaznenih mjera koje se odnose na paljenje vatre na otvorenom i izazivanje požara.
Član 104, stav 1 Zakona o zaštiti i spašavanju jasno precizira da je „zabranjeno ložiti vatru i ostavljati zapaljene predmete na mjestima na kojima postoji povećana opasnost od izbijanja i širenja požara (u parkovima, putnim pojasevima i na drugim mjestima na kojima postoji sasušena trava, lišće i drugi lako zapaljivi predmeti i materijali).“ Član 119, propisuje da će se „novčanom kaznom u iznosu od 30 eura do 1000 eura kazniti za prekršaj fizičko lice, ako: (…) loži vatru i ostavlja zapaljene predmete na mjestima na kojima postoji povećana opasnost od izbijanja požara…“
Iz ovoga je jasno da postoji zakonom definisan mehanizam kojim se odgovorni mogu kazniti i kojim se može spriječiti da se vrše ovako ozbiljne devastacije prostora, samo što ih niko ne primjenjuje.
Imajući sve ovo na umu, još jednom, pozivamo nadležne da iskoriste zakonske mogućnosti i kazne neodgovorne građane koji svojim djelovanjem doprinose povećanom riziku od nastanka i širenja požara koji sa sobom mogu donijeti razarajuće posljedice.

