NVO Green Home, je u ponedjeljak 09.12.2024 organizovala panel diskusiju na temu “Integrisanje zaštite životne sredine u projekte obnovljivih izvora energije”. Panel je okupio stručnjake iz oblasti ekologije i energetike kako bi konstruktivno razgovarali o sukobu između potrebe za obnovljivim izvorima energije i očuvanja prirodnih resursa.
Osnov za organizaciju panela na ovu temu je činjenica da je u okviru ciljeva zelene tranzicije nužan prelazak sa fosilnih na obnovljive izvore energije, ali i proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije ima uticaj na životnu sredinu kao što su: generisanje toksičnih supstanci, instalacije koje remete korišćenje zemlje, uzurpacija (divljih) vrsta, generisanje buke, upotreba velikih količina vode, deforestacija, eutrofikacija, remećenje nivoa vode rijeka, degradacija habitata koje ovi projektni donose.
Na događaju je predstavljena studiaj u kojoj su analizirani sprovedeni ili planirani infrastrukturni projekti većih kapaciteta, nudeći set preporuka za minimiziranje negativnih uticaja na životnu sredinu.
Gospođa Azra Vuković, izvršna direktorica NVO Green Home istakla je važnost uključivanja ekologa u ranim fazama planiranja projekata OIE kako bi se omogućila pravovremena reakcija i ublažavanje negativnih uticaja na životnu sredinu. U svom izlaganju obrazložila je i stavove Green Home koji se odnose na potrebu za preispitivanjem planiranog projekta solarne elektrane na Briskoj gori i potrebu analize ekološkog aspekta tog projeta prije donošenja konačne odluke.
Gospođa Tamara Brajović, direktorica direktorata za zaštitu prirode i klimatske promjene u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore, naglasila je važnost očuvanja prirodnih resursa i potrebu za izradom mape puta koja će uzeti u obzir ekološke aspekte i bazirati se na činjenicama. Predložila je i korišćenje već devastiranih područja za projekte obnovljivih izvora energije.
Gospodin Božidar Pavlović, direktor direktorata za energetsku efikasnost u Ministarstvu energetike, istakao je napore na mapiranju održivih lokacija za OIE projekte, koje će uzimati u obzir konflikte sa životnom sredinom.
Gospođa Jelena Marojević Galić, biološkinja, osvrnula se na ekonomske aspekte OIE projekata, ukazujući na potrebu za inkluzivnim i transparentnim procesima koji će osigurati javnu korist.
Na osnovu izlaganja učesnika, donešeni su sljedeći zaključci:
- Neophodno je uključivanje ekologa od početka procesa planiranja projekata obnovljivih izvora energije. Njihovo rano uključivanje omogućava identifikaciju i ublažavanje potencijalnih negativnih uticaja na životnu sredinu.
- Izrada procjena uticaja na životnu sredinu (EIA) za projekte mora se sprovoditi na objektivan, transparentan i temeljen način i biti zasnovana na naučnim činjenicama kako bi se osiguralo da svi projekti zadovoljavaju ekološke standarde.
- Poštovanje i uključivanje EU standarda iz oblasti ekologije u sve projekte je od ključne važnosti i uključuje pridržavanje direktiva i regulativa koje osiguravaju zaštitu prirode i održivi razvoj.
- Promovisanje dijaloga i saradnje između svih relevantnih aktera, uključujući državne institucije, nevladine organizacije, lokalne zajednice i investitore je od suštinskog značaja kako bi se stvorio osnov za otvoren i inkluzivan dijalog koji će doprinijeti donošenju odluka koje su u interesu svih strana.
- Odabir i primjena najboljih praksi i tehnoloških inovacija koje minimiziraju negativan uticaj na prirodu mora biti prioritizovano kako uključuje korišćenje tehnologija koje smanjuju emisiju štetnih supstanci, efikasno korišćenje resursa i zaštitu biodiverziteta.
Panel diskusija je organizovana u okviru projekta “Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)”, koji realizuju NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica, NVO Green Home, NVO Društvo mladih ekologa i NVO Sjeverna Zemlja, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave Crne Gore.