DOO Komunalne djelatnosti Ulcinj i NVO Green Home realizuju projekat MARICIES (Marine Awareness, Recycling, and Innovation through Community Enagement and Solutions – Svijest o moru, reciklaža, inovacije kroz učešće i rješenja zajednice).
Projekat MARICIES ima za cilj sprječavanje stvaranja morskog otpada kroz unaprijeđenje sistema upravljanja dotrajalim ribolovnim mrežama na teritoriji opštine Ulcinj doprinoseći boljem sakupljanju otpadnih mreža, ali i uključivanjem istih u sistem cirkularne ekonomije i analizu mogućnosti proizvodnje novih predmeta od tog materijala.
Ribarska operma i izgubljene ili odbačene ribarske mreže, užad i druga oprema koja se nađe u moru, nastavlja da „lovi“ ribe i druge morske vrste i nakon što ih mi prestanemo koristiti ako ih adekvatno ne zbrinemo. Ribarska oprema čini oko 10% marinskog otpada i procjenjuje se da se godišnje u morima i okeanima odbaci ili izgubi 500,000 do 1 milion tona ribolovnog alata. Ribarska oprema ugrožava morske ptice, ribe, ajkule, kornjače, raže i druge morske organizme koji bivaju zarobljene ili zapletene u mrežama te umiru zbog povreda, iscrpljenosti ili gladi. Kada se proguta ribolovni alat, to može izazvati perforaciju gastrointestinalnog trakta, opstukciju, sepsu, toksičnost i glad kod životinja. Ribolovne mreže spadaju u najopasnije predmete jer se mogu protezati do velikih dubina i hvataju ribu zapetljavanjem. Putuju hiljadama kilometara i nastavljaju zaplitati morske životinje, čak i kada su neaktivne na morskom dnu.
Oprema za ribolov u morima može opstati i stotinama godina a za to vrijeme predstavlja prijetnju živom svijetu, staništima, obalnim zajednicama ali i našem zdravlju. Osim što zbog ribolovne opreme godišnje strada oko 2 – 3 triliona riba i drugih vodenih životinja, ovaj otpad je problem i za propelere brodova.
NVO Green Home je zadužen za realizaciju komponente koja se odnosi na jačanje svijesti i edukaciju ribara i lokalne zajednice o opasnosti marinskog otpada kroz realizaciju edukativnih radionica i međunarodne konferencije.
Projekat MARICIES je podržan od strane Evropske unije kroz projekat REMEDIES.