U PODGORICI ODRŽAN EIT FOOD CHALLANGE LAB HACKATHON

U PODGORICI ODRŽAN EIT FOOD CHALLANGE LAB HACKATHON

Na hakatonu nagrađene tri ideje koje doprinose rješavanju problema stvaranja otpada iz hrane

NVO Green Home, održala je u  Podgorici trodnevni EIT Good Challenge Lab Hackathon, organizovan u saradnji sa EIT Food, sa ciljem razvoja inovativnih rešenja u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, kao i pružanja podrške razvoju tehnologije i preduzetništva. Ovaj događaj okupio je brojne stručnjake, inovatore i preduzetnike radi razumjevanja i rješavanja ključnih ekoloških i ekonomskih izazova u Crnoj Gori kada je u pitanju poljoprivredno-prehrambena industrija.

Tokom tri dana formirani su timovi koji su radili na generisanju ideja uz podršku iskusnih mentora iz različitih oblasti: privrede, ekonomije, životne sredine, poljoprivrede i biznisa. U poslednjoj fazi hakatona, učesnici su razvili prototipe svojih ideja, testirali ih sa potrošačima i predstavili ih žiriju, koji je na osnovu toga odabrao najbolje ideje.

Učesnici su identifikovali ključne probleme kao što su nekontrolisana primjena sredstava za zaštitu bilja, prekomjerna upotreba plastike, visok nivo otpada od hrane, uključujući nusproizvode i otpad u organskoj poljoprivredi, kao i nedovoljno koriščenje OIE u proizvodnji hrane.

Tri ideje ovog hakatona su i nagrađane i to:

Prvo mjesto i nagradu od 1500 EURje dobila ideja iskorišćavanja kore od krompira kao osnovnog elementa za proizvodnju predmeta kao što su podmetači za šolje. U nagrađenom timu bile su: Ksenija Doknić, Nataša Vukićević i Nikoleta Marković.

Drugo mjesto i nagradu od 900 EUR zauzeli su: Marko Milačić, Ivona Pajović i Iva Bulajić čija ideja se zasnivala na stvaranju novih hranljivih proizvoda za prehranu životinja na bazi otpada od hrane iz poljoprivrede i velikih potrošačkih lanaca.

Treće mjesto i nagradu od 300 EUR osovojili su: Jovana Minić, Slaven Minić i Andrej Minić koju su predložili izradu aplikacije koja će se koristiti u hotelskoj industriji a koja ima za cilj praćenje količina hrane kako bi se smanjilo generisanja otpada iz ovog izvora.

Iako su teme hackatona bile održiva poljoprivredna i cirkularni sistemi u prehrani, otpad iz hrane se istakao kao jedan od problema na čijem rješenju je više učesnika pokazalo interesovanje za rad, s obzirom da se godišnje baci preko 52.000 tona hrane a svaki peti građanin je u riziku od siromaštva. Učesnici su ponudili niz inovativnih ideja kako bi se ovaj problem efikasno riješio, čime je hackathon doprinio jačanju svijesti o značaju smanjenja otpada i zaštite životne sredine.

Adresa

Dalmatinska 78

Podgorica 81000

Crna Gora

Crafted with love by Bild Studio