Kazniti one koji lože vatru na otvorenom i izazivaju opasnost širenja požara

Kazniti one koji lože vatru na otvorenom i izazivaju opasnost širenja požara

Pozivamo inspekciju za zaštitu i spašavanje da u skladu sa svojim nadležnostima intenziviraju primjenu kaznenih mjera prema onima koji lože vatru na otvorenom i izazivaju opasnost od izbijanja i širenja požara.

Iako je na osnovu Zakona o zaštiti i spašavanju u većini gradova u Crnoj Gori donijeta Naredba o zabrani loženja vatre na otvorenom prostoru do 30. septembra 2024., brojni su slučajevi kršenja naredbe. O tome svjedoči i fotografija snimljena prije nekoliko dana na teritoriji Komova. Naredbom se zabranjuje loženje vatre i ostavljanje zapaljivih predmeta na mjestima na kojima postoji povećana opasnost od izbijanja i širenja požara (u parkovima, putnim poajasevima i na drugim mjestima na kojima postoji sasušena trava, lišće i drugi lako zapaljivi predmeti i materije).

Danima unazad u Crnoj Gori su veoma visoke temperature vazduha i na snazi je crveni meteo alarm što pogoduje nastanku i širenju požara. U više od 95% slučajeva, požari nastaju zbog ljudskog nemara. Nenamjerno i nekontrolisano prenošenje vatre sa poljoprivrednih površina, spaljivanjem suve trave, korova i niskog rastinja na poljoprivrednom zemljištu, izletnici koji bacaju opuške i lože vatru neki su od najčešćih uzročnika.

Prirodni ekosistemi su posebno osjetljivi na požare koji mogu biti ozbiljna prijetnja po njihovo očuvanje. Posljedice požara manifestuju se dugi niz godina nakon pojave požara i to na biološku raznovrsnost, nestajanje rijetkih, ugroženih i ranjivih biljnih i životinjskih vrsta, promjenu pejzaža i ljepotu predjela, mijenjaju se fizičke i hemijske osobine zemljišta kao i mikrobiološki sastav zemljiša i mikroklima. Na opožarenim lokalitetima povećava se širenje stranih invazivnih vrsta biljaka i životinja jer te vrste imaju veći reproduktivni potencijal i sposobnost kolonizacije. Mnoge životinje direktno stradaju od vatre i dima ili bivaju ozbiljno povrijeđene što smanjuje njihove šanse za preživljavanje nakon požara. Uništavaju se skloništa, gnijezda, brlozi, te životinje ostaju bez zaštite od predatora i vremenskih uslova, ali i bez izvora hrane poput biljaka, insekata i manjih životinja. Sve ovo generiše brojne poremećaje u populacijama. Dodatno, požari doprinose emisijama gasova staklene bašte što doprinosi klimatskim promjenama i meteorološkim uslovima kakvim svjedočimo u prethodnim mjesecima.

Naravno, ne treba zaboraviti opasnost po živote ljudi i materijalna dobra.

Imajući sve ovo na umu, još jednom, pozivamo inspekcije da iskoriste zakonske mogućnosti i kazne neodgovorne građane koji svojim djelovanjem doprinose povećanom riziku od nastanka i širenja požara koji sa sobom mogu donijeti razarajuće posljedice.

Adresa

Dalmatinska 78

Podgorica 81000

Crna Gora

Crafted with love by Bild Studio